Právě si prohlížíte Jedno z mých magických setkání / setkání s velikánem

Jedno z mých magických setkání / setkání s velikánem

Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie“ A. C. Clarke

A. C. Clarke – britský autor science fiction, vědec, vynálezce a futurista.

Vzpomínka

Bylo mi si 13 let, když jsem se zaujetím a zatajeným dechem ještě v tehdejším Československu v komunistické televizi sledovala seriál (snad jediný tohoto druhu, který v té době existoval) SVĚT TAJEMNÝCH SIL. Už tehdy jsem věděla, že to, co se v seriálu dozvídám, je ojedinělé a zcela nadčasové. Věci a děje, které tehdy Clarke popisoval nebyly ještě známé, uznané a pochopené. Jeho vnímání však přesahovalo lidské chápání, a právě proto se stal jedním z nejuznávanějších autorů sci- fi  své doby.

Také jsem už tehdy tušila, že Clarka „jednou“ v životě sama navštívím a že si spolu popovídáme….

Clarkeův talent si zcela uvědomil také slavný americký režisér Stanley Kubrick, který za Clarkem přišel se žádostí o román, podle, kterého bude možné natočit „příslovečně dobrý vědeckofantastický film“. To vyústilo ve skutečně jedinečnou spolupráci v celé historii sci-fi filmů.

Mezi Clarkeho zfilmovaná díla se řadí také román 2001: Vesmírná odysea, která vznikla současně s filmovou verzí režiséra Stanleyho Kubricka.

Mistr byl předním představitelem hard science fiction a technického optimismu. Počátky jeho díla jsou spojovány s obdobím Zlatého věku science fiction.

Jedinečnost

Clarke byl opravdu jedinečný. Stal se vynálezcem geostacionární telekomunikační družice. S myšlenkou satelitu zavěšeného na pevném místě na obloze přišel dávno před vypuštěním první družice – už v roce 1945.

Památka

Jeho jménem byla pojmenována planetka – „4923 Clarke“ a dinosaurus Serendipaceratops arthurcclarkei objevený v australském Inverlochu.

Velkou část života strávil na Srí Lance, kde také přežil tsunami v roce 2004. A právě v Colombu na Srí Lance jsem jej v roce 1998 osobně navštívila.

Byla mi udělena audience o délce jedné hodiny se samotným Clarkem. Jako čtyřiadvacetiletá jsem byla uvedena do pracovny, ve které vznikaly jeho slavná literární díla a vynálezy. Byla to pro mne obrovská pocta, kterou jsem zcela schopna docenit až dnes.

Z celého srdce děkuji za toto magické setkání, které mě tehdy inspirovalo k mnoha věcem v mém životě…..

Jestli v životě najdete cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“                                                                        A. C. Clarke